Projekt poselski zakładający wprowadzenie kar finansowych za używanie fajerwerków w Polsce spotkał się z pozytywną opinią Sejmowej Komisji Ustawodawczej. Projekt, który ma na celu zmianę ustawy o ochronie zwierząt, daje radzie gminy możliwość regulacji stosowania petard i fajerwerków. Zgodnie z nowelizacją, za złamanie zakazu przewidziana jest kara finansowa sięgająca nawet tysiąca złotych.

Poselski Projekt w Sejmie

Zajmując się projektem ustawy, Sejmowa Komisja Ustawodawcza dokładnie przeanalizowała propozycję, mając na uwadze zgodność z prawem Unii Europejskiej. Propozycja ta została przedstawiona przez posłankę Lewicy, Darię Gosek-Popiołek, która zaznaczyła, że projekt umożliwia gminom wprowadzenie zakazów stosowania wszelkich wyrobów pirotechnicznych.

W toku dyskusji nad projektem, posłanka Gosek-Popiołek podkreśliła, że obecnie istnieje duża rozbieżność w podejściu do tego problemu. Niektóre gminy podejmują uchwały w tej kwestii, jednakże niektórzy wojewodowie, powołując się na brak kompetencji gmin, uchylają te regulacje. W związku z tym poselski projekt ma na celu uregulowanie tej sprawy na szczeblu krajowym.

Krok w kierunku regulacji

Poparcie dla projektu wyrazili również inni posłowie, w tym Katarzyna Piekarska z Lewicy oraz Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. Jednakże, zdaniem Piekarskiej, propozycja ta stanowi jedynie niewielki krok w kierunku regulacji używania fajerwerków. Według niej, lepszym rozwiązaniem byłby całkowity zakaz ich używania przez osoby fizyczne, zamiast pozostawiania tej decyzji w rękach władz gminy.

Zgłoszone Zastrzeżenia

Niektóre zastrzeżenia do projektu zgłosiło Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. Ich przedstawiciele wskazywali na brak konsultacji w tej kwestii z branżą oraz naruszenie konstytucyjnej zasady proporcjonalności, poprzez wprowadzenie zakazu fajerwerków na terenach prywatnych.

Branża ma Szansę na Dostosowanie się

Jednakże, posłanka Gosek-Popiołek zaznaczyła, że w trakcie dalszych prac nad projektem, można rozważyć wydłużenie czasu wejścia w życie regulacji, aby branża mogła się dostosować do nowych przepisów. Obecnie ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza opowiedziała się jednomyślnie za dalszym procedowaniem projektu w odpowiedniej tematycznie komisji, co oznacza kolejny krok w kierunku ewentualnego wprowadzenia kar finansowych za używanie fajerwerków w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version